Недільну гонку бразильського Гран-прі можна сміливо охрестити історичною: одразу два боліди з двигунами Honda завоювали вершину подіума. Це найкращий результат для Honda з моменту повернення до Формули в 2015 році.
Ще більшої історичності протистоянню в Сан-Пауло надає сама дата – 17 листопада. Саме в цей день 113 років тому народився Соїчиро Хонда, або просто великий мрійник, інженер та підприємець – Mr. Honda.
Результати Гран-прі Бразилії
Макс Ферстаппен (Red Bull Racing)
П’єр Гаслі (Scuderia Torro Rosso)
10-те місце – Даніїл Квят (Scuderia Torro Rosso)
14 місце – Александр Албон (Red Bull Racing)
Із самого початку вік-енд на Autodromo Interlagos складався для Red Bull Racing та Scuderia Torro Rosso якнайкраще. Макс Ферстаппен вже на першій сесії (Q1) продемонстрував найшвидший час. Ба більше, у Q2 Макс перевершив самого себе, “посунувши” власний результат ще на 0,7 секунди. Жодному з пілотів не вдалося навіть наблизитися за швидкістю до лідера команди Red Bull Racing. В результаті, блискучою кваліфікацією нідерландець заробив собі “pole position”.
Ось тут історичність минулого вік-енда знов нагадує про себе: востаннє право стартувати з “поула” на боліді з двигуном Honda в Бразилії отримував легендарний Айртон Сенна 1991 року.
Напарника Макса по подіуму П’єра Гаслі – пілота молодшої команди #ScuderiaTorroRosso – можна справедливо віднести до героїв бразильського Гран-прі. П’єр третій етап поспіль пробився до фінальної сесії Q3, посівши в десятці найшвидших сьому сходинку.
“Лист успішності” кваліфікацій замкнули пілот #RedBullRacing Александр Албон та спортсмен молодшої команди Даніїл Квят. Таєць завершив суботу на рівні П’єра Гаслі, посівши в Q3 шосту сходинку. Даніїл не спромігся вийти до Топ-15 та залишив кваліфікацію на першій сесії з позицією #16.
Недільна ж гонка в Сан-Пауло – напевно, одна з найбільш неочікуваних подій сезону. Макс Ферстаппен стартував з “поул позиції” та випереджав пілота Mercedes Льюїса Хемільтона протягом усієї гонки. Навіть опинившись позаду після плутанини з Робертом Кубіцей на виїзді з піт-стопу, Максу вдалося знову посунути Льюїса.
Непередбачуваною гонку зробили аж два виїзди safety car’ів на трек та два “рестарти”. Вперше – після сходу з дистанції Валтеррі Боттаса та вдруге – після взаємного контакту та сходу пілотів Ferrari Шарля Леклера та Себастьяна Феттеля.
Це неабияк “перемішало” першу половину пелетону: Алекс Албон після першого рестарту переміг Себастьяна Феттеля в боротьбі за третю позицію. Після другого рестарту Алекса переслідував Хемілтон, намагаючись відіграти в тайця друге місце. На десятому повороті передостаннього кола Льюїс та Алекс контактували між собою. В результаті, пілот Red Bull Racing вибув з боротьби за подіум та фінішував на позиції #14.
Інцидентом між Алексом та Льюїсом вправно скористався П’єр Гаслі: француз із Scuderia Torro Rosso використав вакантну другу позицію та розділив подіум із найшвидшим пілотом вік-енду – Максом Ферстаппеном.
Даніїл Квят розпочав гонку відразу за Топ-15 – з шістнадцятої позиції. Довгий час росіянин не міг вийти на “атакувальний темп”: гумі типу Medium не вистачало температури, аби забезпечити Даніїлу потрібне зчеплення. Зрештою, пілот Torro Rosso замкнув Топ-10, посівши десяту сходинку.