Чи багато ви пригадаєте мотоциклів, котрі залишалися на конвеєрі протягом 56 років? “Кишеньковий” байк #HondaMonkey – якраз один з них.
Історія “Мавпи” така ж кумедна, як і сам байк. 1961 року токійський парк розваг “Tama Tech”, який переважно мав атракціони мото тематики, замовив у Honda партію мінібайків Z100 для дітлахів. Яскраво червоний Z100 виглядав немов карикатура дорослого мотоцикла: крихітний одноциліндровий двигун на 49 “кубиків”, маленькі колеса на 5 дюймів і непропорційно великі сидіння та паливний бак.
Невдовзі новим “атракціоном” неабияк зацікавились дорослі відвідувачі парку. Тоді ж до мінібайку назавжди приклеїлася назва – “Monkey” або “Gorilla”. Дорослим доводилося надмірно заокруглювати спину та розставляти руки й ноги, аби їхати на дитячій іграшці – точно як мавпі, котра виконує цирковий номер на велосипеді.
У 1963 році Honda розпочала серійне виробництво “Мавпи” – так кишеньковий байк виїхав за кордони парку та почав підкорювати Європу та США. Серійний Monkey продовжив відмінно грати свою роль: трохи незграбний, кумедний та абсолютно несерйозний на перший погляд (та й на другий теж) fun-байк без упину тішив усіх навколо.
Незважаючи на розважальне призначення, “кишеньковий” мотоцикл зіграв важливу культурну функцію в 70-х роках. Міжнародна молодіжна волонтерська організація YMCA боролася з масштабною підлітковою злочинністю в США. Одним зі способів було долучити підлітків до групових технічних занять, аби розвивати взаємоповагу та роботу в команді.
Спеціально для цього американський підрозділ Honda пожертвував освітнім закладам YMCA в США 10 000 мінібайків. Ідея волонтерської організації повністю виправдала себе: технічні курси з конструкції, ремонту та догляду за Honda Monkey набули національного масштабу. Невдовзі YMCA доповнила їх: за допомогою “Мавпи” підлітків навчали безпечного та відповідального керування мотоциклом.
Десятиліття історії вносили зміни в “кишеньковий” байк: встановлене освітлення для легальної їзди дорогами, передня та задня підвіски зайняли свої звичні місця, сидіння та кермо отримали механізми легкого складання, аби вмістити байк в багажник авто. Незмінним залишалося тільки серце “Мавпи” – одноциліндровий двоклапанний двигун на 49 “кубиків”, який розвивав 3.5 кінські сили.
Цього року на виставці Eicma в Мілані малюки Honda зайняли цілий стенд. Окрім абсолютно нового Monkey 125, котрий дебютував 2018 року, стенд заполонили custom-проекти від європейських майстерень. Ми також приїздили на виставку, аби побачити стенд Honda на власні очі. Ділимося з вами 🙂