Флагманський туристичний ендуро вперше отримав справжній “вестибулярний апарат” – електронний блок під назвою Inertial Measurement Unit (IMU). Так, це практично те ж саме, що природа подарувала кожному з нас.
Виключення становить лише те, що IMU в Африки ніколи не скаржиться на запаморочення чи втрату орієнтації.

Кожну долю секунди електронний блок IMU відстежує зміну положення мотоцикла одразу за шістьма показниками:
🔸рух у вертикальній осі
🔸рух у горизонтальній осі
🔸рух у подовжній осі
🔸кутове прискорення в тривимірній системі координат

На перший погляд – звучить важкувато. Спробуємо пояснити: пілот керує мотоциклом передусім рухами свого тіла. Він аналізує власне положення в просторі, поточну швидкість, тип грунту під колесами та усвідомлює бажаний напрямок руху. Мозок обробляє цю інформацію та надає сигнали потрібним м’язам. Вони в свою чергу задають мотоциклу правильний вектор руху. Такі процеси відбуваються миттєво – досвідчений пілот навіть не замислюється над цим.

“Вестибулярний апарат” нової #AfricaTwin працює так само: IMU без упину контролює рух мотоцикла, ба більше – відстежує його швидкість, динаміки прискорення та гальмування, а також зміну кутів нахилу. В результаті, байк навчився помічати помилкові дії пілота та вчасно брати контроль у свої “руки” – коли помилка “вершника” може призвести до небезпечних наслідків.

Блок управління Inertial Measurement Unit знаходиться в самому серці Африки – центральній частині рами. Саме IMU став тим “центром управління польотами”, котрий озброїв новий #CRF1100L новими електронними асистентами. Кожен з них працює на користь пілота 24/7- незалежно від типу покриття під колесами, швидкості руху та кута нахилу байку:

🔹 Триступеневий Wheelie Control – контроль відриву переднього колеса від асфальту.

🔹 Cornering ABS – система ABS контролює ковзання та можливу втрату зчеплення переднього та заднього колес практично за будь-якого кута нахилу байку.

🔹 Rear Lift Control – асистент контролює та за необхідності запобігає відриву заднього колеса від поверхні землі при інтенсивному гальмуванні.

🔹 DCT Cornering – інтелектуальна робота автоматичної трансмісії: коробка постійно відстежує оберти двигуна, положення дросельної заслінки та “розуміє” кут нахилу байку. Відтепер “автомат” не перемикатиме передачу в самому центрі поворота несподівано для пілота.

Зауважимо, що IMU – базове обладнання нової Африки. Отже, весь набір асистентів доступний пілоту як у стандартній версії Africa Twin, так і в більш просунутій Africa Twin #AdventureSports 😉

#AfricaTwin2020 #AfricaTwinAdventureSports